Na tej stronie prezentowane są artykuły począwszy od pierwszego (7.12.2023). Jeśli jesteś tutaj pierwszy raz to zalecane jest zapoznanie się z materiałami na stronie właśnie w taki sposób. Często zrozumienie artykułów nowszych wiąże się z koniecznością zrozumienia artykułów wcześniejszych.

Kofeina
Prawo Stymulanty Trucizny

Kofeina

Wszyscy wiemy że kawa działa pobudzająco, usuwa zmęczenie, zwiększa wydajność i poprawia nastrój. Podobne działanie mają m.in. kokaina i amfetamina, które tak jak kofeinę zalicza się do tej samej grupy substancji psychoaktywnych – stymulantów. Zobaczmy na diagram przedstawiający rodzaje narkotyków….

Trucizna
Toksykologia Trucizny

Trucizna

“Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja jest trucizną.” [Paracelsus] Wszyscy znamy te słowa ,słowa tzw. ojca toksykologii. Ale czy wszyscy rozumiemy że ta teza jest oparta na fałszywych założeniach?…

Medycyna
Manipulacja Medycyna Retoryka

Medycyna

Medycyna [łac. medicina „sztuka lekarska”] – nauka empiryczna. Nauki empiryczne, inaczej nauki indukcyjne to w klasyfikacji nauk, nauki wyróżnione ze względu na sposób uzasadniania twierdzeń. Nauki empiryczne używają rozumowań indukcyjnych. Głównym problemem filozoficznym związanym z rozumowaniami indukcyjnymi jest to, czy…

Test na inteligencję
Cybernetyka Manipulacja Retoryka

Test na inteligencję

Test na inteligencję to narzędzie używane w psychologii do pomiaru zdolności intelektualnych jednostki. Są różnorodne i mogą mieć różne formy. Jednak większość z nich skupia się na rozwiązaniu zadań, które wymagają logicznego myślenia, rozumienia związków przyczynowo-skutkowych, analizy wzorców, zdolności matematycznych,…

Polityka – teatr dla mas
Cybernetyka Manipulacja Polityka Propaganda Retoryka

Polityka – teatr dla mas

Polityka jako teatr dla mas odnosi się do perspektywy, według której wydarzenia polityczne, działania polityków i debaty publiczne są przedstawiane jako spektakularne, teatralne wydarzenia mające wpływ na masową świadomość społeczeństwa. W tym kontekście można dostrzec kilka kluczowych elementów: W perspektywie…

Nauka logiki – lekcja 1
Lekcje Nauka logiki Nauka myślenia

Nauka logiki – lekcja 1

“Wszyscy czy niektórzy?” W trakcie codziennych rozmów często słyszymy twierdzenia oparte na ogólnych przekonaniach, takich jak przekonanie o zaborczości Niemców, nieodpowiedniości kobiet do pracy naukowej, chciwości Żydów, niegościnności Poznaniaków czy egoizmie mężczyzn. Jednakże te stwierdzenia są niewyraźne i mogą rodzić…

Psychologiczny aspekt manipulowania ludźmi
Manipulacja Polityka Psychologia Retoryka

Psychologiczny aspekt manipulowania ludźmi

Manipulacja ludźmi to złożony proces, który obejmuje wykorzystanie różnych technik w celu osiągnięcia pożądanego efektu, często kosztem uczciwości, autonomii czy dobra drugiej osoby. Psychologiczny aspekt manipulowania ludźmi można analizować pod różnymi kątami. Manipulacja często korzysta z technik perswazyjnych, które mają…

Era technologii, nadmiar informacji
Cybernetyka Technologie Tematy różne

Era technologii, nadmiar informacji

W dzisiejszej erze technologii informacyjnej definicja samego słowa “informacja” nabiera nowego wymiaru. Z  encyklopedii PWN dowiadujemy się, że informacja (łac. informatio) oznacza nie tylko wyobrażenie, wyjaśnienie czy zawiadomienie, lecz staje się czymś bardziej nieuchwytnym i jednocześnie trudnym do zdefiniowania. Wraz…

Pierwiastki
Chemia Nauki empiryczne

Pierwiastki

W tradycyjnym podejściu do nauczania chemii, lekcje koncentrują się na omawianiu właściwości pierwiastków, ich zdolności do tworzenia związków chemicznych i reakcji między nimi. Jednakże, to podejście nie zawsze odzwierciedla rzeczywisty sposób, w jaki pierwiastki występują w przyrodzie. W rzeczywistości pierwiastki …

Retoryka i Erystyka: Sztuka Perswazji i Sztuka Sprzeczności
Lekcje Nauka myślenia Nauka retoryki Perswazja Retoryka Zagadnienia erystyki

Retoryka i Erystyka: Sztuka Perswazji i Sztuka Sprzeczności

Retoryka i erystyka to dwie dziedziny, które od wieków stanowią istotną część sztuki argumentacji i przekonywania. Retoryka to sztuka przekonywania i perswazji, skupiająca się na umiejętności skutecznego wyrażania myśli w celu przekonywania słuchaczy lub czytelników. Retoryka obejmuje szereg technik, takich…

Siła i dynamika społeczeństwa
Manipulacja Polityka Religie Retoryka

Siła i dynamika społeczeństwa

W analizie opisanych wcześniej obserwacji na temat tłumu można dostrzec, że współczesne społeczeństwo równie skłonne jest do podobnych mechanizmów psychologicznych i ideologicznych. Zamiast rozważać jedynie tłum jako zbiorowisko ludzi, warto spojrzeć na nie jako na społeczeństwo, które podlega podobnym wpływom…

Pasterze dusz. Droga do zatracenia.
Chrześcijaństwo Manipulacja Religie Retoryka

Pasterze dusz. Droga do zatracenia.

Niewolnictwo Kościół zwalczał i eksploatował wszystkich, w niemałym stopniu również własne owieczki. […] Gdy Kościół stanął po stronie bogatych, to chwycił także za ich miecz – po czym szybko obrastał w dostatek […] Najjaskrawiej wykazuje to utrzymywanie przez Kościół niewolnictwa,…

Oświata i wychowanie
Człowiek Edukacja Manipulacja Polityka Retoryka

Oświata i wychowanie

W naszym obecnym systemie edukacyjnym zauważa się pewne istotne niedoskonałości na wszystkich trzech poziomach: w szkole podstawowej, średniej i wyższej. Proces nauczania jest zbyt skoncentrowany na abstrakcyjnych zagadnieniach, co prowadzi do nadmiernego obciążenia umysłu uczących się. Głównym celem tego procesu…

Kastrowanie intelektu pod przymusem, czyli obowiązek edukacji
Edukacja Manipulacja Pieniądz Polityka Prawo Retoryka

Kastrowanie intelektu pod przymusem, czyli obowiązek edukacji

Gdzie odbywa się ta rzeź niewiniątek? W jaki sposób odbiera się dzieciom tę naturalną zdolność jakim jest logiczne myślenie? Dlaczego komuś tak bardzo zależy, żeby najpierw dzieci, a później już dorosłe społeczeństwo było kompletnie pozbawione logicznego rozumowania? Na te pytania…

O tradycji: ciężar, który upadł na mocarstwo przeszłości
Człowiek Historia Psychologia Trucizny

O tradycji: ciężar, który upadł na mocarstwo przeszłości

Tradycja jak ciężki łańcuch przywiera do naszych istnień, determinując nasze wybory i kierując naszymi losami. Często jednak warto zastanowić się, czy to co uznajemy za tradycję, rzeczywiście jest fundamentem wartości czy raczej ciemnym dziedzictwem, które trzyma nas w pułapce złych…

Cybernetyka – wstęp
Cybernetyka Nauki interdyscyplinarne Technologie

Cybernetyka – wstęp

Cybernetyka jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, której korzenie sięgają lat 40-tych XX wieku. Termin ten pochodzi od greckiego słowa “kybernetes”, co oznacza sternika lub kierownika. Cybernetyka zajmuje się badaniem systemów, zarówno biologicznych, jak i sztucznych oraz interakcjami między nimi. W szerokim…

Nauka logiki – lekcja 4
Lekcje Nauka logiki Nauka myślenia

Nauka logiki – lekcja 4

Czy używać przenośni? Stawiając sobie za cel informowanie innych, nie należy zdecydowanie rezygnować z używania przenośni, ale istotne jest umiejętne jej stosowanie. Przenośnie mogą stanowić ciekawe urozmaicenie języka, nadając mu obrazowość i atrakcyjność. Jednak istnieje ryzyko, że wypowiedzi przenośne stają…

Prawo, sędzia i sprawiedliwość
Manipulacja Polityka Prawo Retoryka

Prawo, sędzia i sprawiedliwość

Sędziowie pełniąc kluczową rolę zarówno w systemie prawnym, jak i świecie sportu, stanowią fundament sprawiedliwości i przestrzegania zasad. W kontekście prawa sędzia to niezależny strażnik sprawiedliwości, mający za zadanie rozstrzyganie sporów prawnych i wydawanie orzeczeń. Jego rola opiera się na…

Sztuczna inteligencja
Człowiek Technologie Tematy różne

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja – to według kapituły plebiscytu na “Słowo Roku 2023” najważniejsze wyrażenie ubiegłego roku. Słowem roku jest coś co nie istnieje… Inteligencja to umiejętność rozumienia, uczenia się, wykorzystywania posiadanej wiedzy i wyciągania wniosków, a także analizowania i dostosowywania się…

Być rządzonym
Manipulacja Polityka Prawo Retoryka

Być rządzonym

Być rządzonym to być obserwowanym, nadzorowanym, szpiegowanym, kierowanym, nastawianym, podporządkowanym ustawom, indoktrynowanym, zmuszanym do wysłuchiwania kazań, kontrolowanym, szacowanym, ocenianym, cenzurowanym, poddawanym rozkazom ludzi, którzy nie mają ani prawa, ani wiedzy, ani cnót obywatelskich; Być rządzonym oznacza przy każdej transakcji, przy…

Nauka logiki – lekcja 5
Lekcje Nauka logiki Nauka myślenia

Nauka logiki – lekcja 5

Kilka słów uczuciowo nieobojętnych Mówiliśmy już, że wieloznaczność powoduje nieporozumienia, przede wszystkim gdy jest trudno dostrzegalna. Taką często niedostrzegalną wieloznacznością obciążone są nieraz słowa, które wywołują w nas jakieś reakcje uczuciowe. Warto może zwrócić uwagę na kilka przykładów tego rodzaju….

Manipulacja opinią publiczną: Okno Overtona
Manipulacja Polityka Propaganda Retoryka

Manipulacja opinią publiczną: Okno Overtona

W dzisiejszym społeczeństwie, kształtowanie opinii publicznej stało się istotnym elementem walki o władzę i wpływy. Jednym z narzędzi, które umożliwiają stopniową akceptację idei, które pierwotnie były uważane za nie do pomyślenia, jest tzw. Okno Overtona. Stworzone przez Josepha P. Overtona,…

Lenistwo i postęp technologiczny
Człowiek Polityka Technologie

Lenistwo i postęp technologiczny

W dzisiejszym dynamicznym świecie, nasze podejście do pracy i lenistwa wymaga głębszej refleksji. Zaopatrzeni  w tradycyjne wartości, nie możemy nie zauważyć paradoksu obecnych czasów, w których technologia oferuje nam nowe możliwości, a jednak trzymamy się archaicznych norm pracy. Dla ilustracji…

Źródła nietolerancji
Chrześcijaństwo Religie

Źródła nietolerancji

Nietolerancja, która rozprzestrzeniła się na cały świat wraz z nadejściem chrześcijaństwa, jest jedną z najbardziej niezwykłych cech spowodowanych, jak sądzę żydowskim przekonaniem w sprawiedliwość i wyłączną prawdziwość żydowskiego boga. Dlaczego Żydzi mieliby mieć takie dziwaczności, nie wiem. Wydaje się, że…

Filozofia
Człowiek Filozofia

Filozofia

Ktoś mógłby naturalnie spytać: po co w ogólne zajmować się czymś tak niepraktycznym jak filozofia? I czym w ogóle jest to, co robią filozofowie? Wprawdzie etymologicznie filozofia to miłość mądrości, ale już dawno wyszło na jaw, że filozofowie najbardziej kochają…

Czy polityka jest formą ataku terrorystycznego!?
Cytaty Manipulacja Polityka

Czy polityka jest formą ataku terrorystycznego!?

Krok po kroku, od wolności do niewolnictwa… staczaliście się razem z systemami, które wybierali wasi pradziadowie, dziadkowie, ojcowie i wy !!! Wybieraliście obietnice, manipulacje i słowa zamiast faktów! Sensacje zamiast prawdy i kłamców przywiezionych w walizkach i dostosowanych do waszej…

Demokracja i wybory
Agitacja Manipulacja Polityka

Demokracja i wybory

Z perspektywy poglądów demokratycznych, odmowa udziału w wyborach, zwłaszcza dziś, jest rzeczą bardziej oczywistą niż udział w nich. Wychodzę tu z założenia, które jak sądzę  podziela dość znaczna, wbrew pozorom, część społeczeństwa. Mianowicie najważniejszą podstawą demokracji jest bezpośrednie uczestnictwo w…

Władza
Manipulacja Polityka

Władza

Słowo władza wywodzi się od greckiego słowa archein, które oznacza „rządzić” oraz „zaczynać”. W łacinie „władza” to potere czyli „w stanie” lub „móc”. Jednak „władza” jest pojęciem bardzo szerokim – nie znajdziemy chyba w politologii (może poza pojęciem „polityka” oraz…

Mass media
Manipulacja Polityka Propaganda

Mass media

W latach sześćdziesiątych, kiedy jeszcze można było jednoznacznie rozróżnić różne formy sztuki żywej, świat mediów był podzielony na klarowne kategorie: dziennikarstwo, literatura, polityka i kino. Każda z tych dziedzin miała swoje unikatowe cechy, a publiczność łatwo rozróżniała między nimi. Jednakże,…

APOKALIPSA – sekcja ukryta
Apokalipsa Organizacyjne

APOKALIPSA – sekcja ukryta

Na stronie pojawiła się ukryta strefa, w której artykuły będą umieszczane tylko dla określonej grupy. O dostęp do tej sekcji mogą się ubiegać wyłącznie zarejestrowani użytkownicy. Dla zarejestrowanych użytkowników dostępne jest forum dyskusyjne oraz możliwość komentowania artykułów. Apokalipsa (z gr….

Biochemia i propaganda
Biologia Chemia Fizjologia Trucizny

Biochemia i propaganda

Erytrocyty, czyli czerwone krwinki, w organizmie człowieka odgrywają kluczową rolę w transporcie substancji odżywczych. Zazwyczaj są to małe, elastyczne komórki krwi, które zachowują swoją pojedynczą strukturę. Jednakże, nie zawsze tak wyglądają. Po spożyciu etanolu (alkoholu) przez człowieka rozpoczyna się w…

Historia medycyny czyli jak dawniej leczono
Fizjologia Historia Manipulacja Medycyna

Historia medycyny czyli jak dawniej leczono

Na ból zębów historyk Pliniusz Starszy zalecał nacieranie ust lewym zębem hipopotama i jadanie popiołu ze spalonego wilczego łba. Jan z Gaddesden, doktor nauk medycznych z Oksfordu, zawieszał łebki kukułek na szyjach epileptyków. Poniżej przedstawiam ciekawy przykład jak medycyna „leczyła”…

Atomy
Fizyka Nauki empiryczne

Atomy

Pierwsza motywacja wiąże się z zasadą, że złożone rzeczy należy wyjaśniać w odwołaniu do tworzących je prostszych składników. Jeśli te składniki też są złożone, trzeba z kolei poszukiwać ich pod składników itd. Czy tak można postępować w nieskończoność? Umysł ludzki…

Składajmy ofiarę panu Bogu naszemu – godne to i sprawiedliwe
Chrześcijaństwo Manipulacja Religie

Składajmy ofiarę panu Bogu naszemu – godne to i sprawiedliwe

Temat zaiste, niezwykle ciekawy. Ofiara składana dla Boga. Pytanie jakie od razu narzuca mi się na myśl jest niezwykle intrygujące. Czy to aby na pewno Bóg stworzył istotę na swoje podobieństwo, czy to raczej istota stworzyła sobie Boga na swoje?…

Katolicyzm. Jak się tworzy doktryny
Chrześcijaństwo Manipulacja Religie

Katolicyzm. Jak się tworzy doktryny

Wniebowzięcie na skutek reformy ksiąg liturgicznych za papieży Piusa V oraz Klemensa VIII. Rezultatem owych zmian było wysunięcie na pierwszy plan, jako przedmiotu święta sierpniowego, faktu chwalebnego Wniebowzięcia Matki Bożej, zamiast, jak dotychczas faktu śmierci. Usunięto więc np. z formularza…

Abstrakcja nauki i edukacji w utopijnym państwie totalitarnym
Cytaty Manipulacja Polityka

Abstrakcja nauki i edukacji w utopijnym państwie totalitarnym

W współczesnej nauce i edukacji nie ma logiki i empatii, przez co społeczeństwo nastawione na konsumpcjonizm, zysk, tytularność oraz pozory zewnętrznej kreacji ciała nie dostrzega subtelnej różnicy pomiędzy inteligencją a wykształceniem, między kreatywizmem a niewolnictwem naukowo–zawodowym. Niewolnictwo oparte na tytularności…

Sport
Biologia Człowiek Fizjologia

Sport

Co nadmiar kwasu mlekowego powoduje w organizmie? Powstały kwas mlekowy transportowany jest do wątroby, gdzie odbywa się utylizacja cząsteczek kwasu mlekowego i dochodzi do powstawania glukozy we krwi. Co powoduje gromadzenie się kwasu mlekowego? To stan zwiększonej kwasowości krwi (gdy…

Klechy
Manipulacja Religie

Klechy

“Nie pozwól, aby próg twojego domu przestąpił jakikolwiek zakonnik albo kapłan jakiejkolwiek religii. Unikaj ich; nie ma bowiem gorszej od nich zarazy /…/ oni są rozsadnikami głupoty, źródłem nieszczęść, wilkami w jagnięcej skórze; kieruje nimi bynajmniej nie pobożność, lecz chciwość….

Obowiązki członka rodziny i obywatela
Cytaty Manipulacja Polityka

Obowiązki członka rodziny i obywatela

“Najrozsądniejszą nauka Arystotelesa, wedle której człowiek, dzierżąc się środka, winien dbać o moralne i fizyczne zdrowie i pełnić obowiązki członka rodziny i obywatela. Ale wykréślacie nadzieję nieśmiertelności, a te obowiązki wydadzą się dziwną niedorzecznością: oto ich streszczenie: jédz, pij i…