Na tej stronie prezentowane są artykuły począwszy od pierwszego (7.12.2023). Jeśli jesteś tutaj pierwszy raz to zalecane jest zapoznanie się z materiałami na stronie właśnie w taki sposób. Często zrozumienie artykułów nowszych wiąże się z koniecznością zrozumienia artykułów wcześniejszych.
Nowa odsłona strony
Witamy w nowej odsłonie strony. Aktualna szata graficzna strony nie jest przypadkowa. Świat, który znamy to w pewnym sensie Matrix. Z tą tylko różnicą, że decydując się na czerwoną pigułkę nie musimy zmieniać rzeczywistości tak jak Thomas Anderson. Do ekipy…
Kofeina
Wszyscy wiemy że kawa działa pobudzająco, usuwa zmęczenie, zwiększa wydajność i poprawia nastrój. Podobne działanie mają m.in. kokaina i amfetamina, które tak jak kofeinę zalicza się do tej samej grupy substancji psychoaktywnych – stymulantów. Zobaczmy na diagram przedstawiający rodzaje narkotyków….
Cukrzyca
Jaki jest schemat działania naszego organizmu? Wysoki poziom glukozy we krwi determinuje powstawanie insuliny w trzustce. Skąd bierze się ten wysoki poziom? Wyrzuty glukozy to sprawa wątroby. Tak więc problemem nie jest trzustka tylko wątroba. Sprawnie pracująca wątroba nie produkuje…
Książki – logika
Jeśli chcemy zrozumieć jak działa nasz organizm i w jaki sposób zorganizowano nam świat to powinniśmy zacząć własne kształcenie. Szkolnictwo państwowe i telewizja mogą Nas jedynie nauczyć jak być niewolnikiem systemu. Na początku potrzebne są podstawy logiki. W poprzednim poście…
Napoje trująco-ogłupiające
Dlaczego dziecku smakuje Coca-Cola? Przeanalizujmy temat i na końcu zadajmy sobie jeszcze raz to samo pytanie z jedną drobną zmianą… Zajrzyjmy do składu napoju, którym masy ludzi delektują się od 137 lat. Farmaceuta John Pemberton przygotował napój na bazie liści…
Serotonina a cierpliwość
Stwierdzono, że serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który sprawia że jeżeli jest na swym naturalnym poziomie w mózgu to łatwiej okazujemy cierpliwość. Zastanówmy się, co by to oznaczało, gdybyśmy wszyscy byli bardziej cierpliwi, lepiej znosili niepowodzenia i umieli bez nerwów i frustracji…
Rozum a instynkt
Czy to możliwe, że ludzie są głupsi od zwierząt? Koza, sarna czy osioł nie napiją się przecież Coca-Coli, Red Bulla, wódki czy benzyny. Ich wrodzony instynkt nie pozwala im sobie szkodzić. Ludzie z założenia mieli różnić się od zwierząt. A…
Ziemia
Jeśli potężna koparka jest przyciągana do Ziemi jakąś ogromną siłą to dlaczego w sąsiedztwie tej koparki ptaki swobodnie wzbijają się w powietrze? Żeby istniał kształt to obiekt musiałby znajdować się w pewnej przestrzeni. Jeżeli nie istnieje taka przestrzeń to nie…
Choroba autoimmunologiczna
W cukrzycy typu 1 układ immunologiczny (limfocyty T) atakuje własne komórki beta wysp Langerhansa, niszcząc je. Komórki beta (trzustka) są odpowiedzialne za produkcję insuliny, więc zniszczenie tych komórek prowadzi do braku lub znacznie zmniejszonej produkcji insuliny, co z kolei powoduje…
Pasterze dusz
W Ewangelii czytamy: „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie […] Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i twoje serce. […] Nikt nie…
Trucizna
“Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja jest trucizną.” [Paracelsus] Wszyscy znamy te słowa ,słowa tzw. ojca toksykologii. Ale czy wszyscy rozumiemy że ta teza jest oparta na fałszywych założeniach?…
Logiczne myślenie
Czy w naszym społeczeństwie, ludzie potrafią myśleć logicznie? Chciałbym nad tą kwestią się nieco zatrzymać. Zapewne zaraz usłyszę głosy mówiące… oczywiście istnieją całe rzesze profesorów, doktorów, habilitowanych i nie tylko, inżynierów, magistrów, wysoko wykształconych, którzy przecież na studiach przerabiali temat…
Medycyna
Medycyna [łac. medicina „sztuka lekarska”] – nauka empiryczna. Nauki empiryczne, inaczej nauki indukcyjne to w klasyfikacji nauk, nauki wyróżnione ze względu na sposób uzasadniania twierdzeń. Nauki empiryczne używają rozumowań indukcyjnych. Głównym problemem filozoficznym związanym z rozumowaniami indukcyjnymi jest to, czy…
Test na inteligencję
Test na inteligencję to narzędzie używane w psychologii do pomiaru zdolności intelektualnych jednostki. Są różnorodne i mogą mieć różne formy. Jednak większość z nich skupia się na rozwiązaniu zadań, które wymagają logicznego myślenia, rozumienia związków przyczynowo-skutkowych, analizy wzorców, zdolności matematycznych,…
In altera parte speculi
Żyjemy tak naprawdę w „odwróconym” świecie i dlatego by zacząć adekwatnie postrzegać otaczającą nas rzeczywistość trzeba znaleźć się in altera parte speculi, czyli po drugiej stronie lustra.
Termometr
[Z cyklu Odmęty nauki] Temperatura to miara stopnia ciepła lub zimna substancji, wyrażona numerycznie na skali. W skali Celsiusa 0°C odpowiada punktowi zamarzania wody, a 100°C punktowi wrzenia wody przy standardowym ciśnieniu atmosferycznym. A skoro tak, to skąd wiadomo ile…
Nauka logiki – wstęp
Myślimy i wyrażamy swoje myśli za pomocą słów, a sposób w jaki to robimy zależy od celu jaki stawiamy sobie podczas komunikacji. Różni autorzy tacy jak poeci, mówcy czy uczeni używają różnych technik, aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Przykładowo w wierszu…
Polityka – teatr dla mas
Polityka jako teatr dla mas odnosi się do perspektywy, według której wydarzenia polityczne, działania polityków i debaty publiczne są przedstawiane jako spektakularne, teatralne wydarzenia mające wpływ na masową świadomość społeczeństwa. W tym kontekście można dostrzec kilka kluczowych elementów: W perspektywie…
Nauka logiki – lekcja 1
“Wszyscy czy niektórzy?” W trakcie codziennych rozmów często słyszymy twierdzenia oparte na ogólnych przekonaniach, takich jak przekonanie o zaborczości Niemców, nieodpowiedniości kobiet do pracy naukowej, chciwości Żydów, niegościnności Poznaniaków czy egoizmie mężczyzn. Jednakże te stwierdzenia są niewyraźne i mogą rodzić…
Psychologiczny aspekt manipulowania ludźmi
Manipulacja ludźmi to złożony proces, który obejmuje wykorzystanie różnych technik w celu osiągnięcia pożądanego efektu, często kosztem uczciwości, autonomii czy dobra drugiej osoby. Psychologiczny aspekt manipulowania ludźmi można analizować pod różnymi kątami. Manipulacja często korzysta z technik perswazyjnych, które mają…
Era technologii, nadmiar informacji
W dzisiejszej erze technologii informacyjnej definicja samego słowa “informacja” nabiera nowego wymiaru. Z encyklopedii PWN dowiadujemy się, że informacja (łac. informatio) oznacza nie tylko wyobrażenie, wyjaśnienie czy zawiadomienie, lecz staje się czymś bardziej nieuchwytnym i jednocześnie trudnym do zdefiniowania. Wraz…
Matematyka – ułamki
Matematyka jest jak niezawodny kompas, który ukazuje nam kierunek w dzisiejszym złożonym świecie. Jej praktyczne zastosowania są powszechne i odgrywają kluczową rolę w codziennym życiu. Dwa fundamentalne aspekty matematyki, czyli dodawanie i odejmowanie są podstawowymi narzędziami, które ułatwiają nam poruszanie…
Logika jako nauka
Logika jako nauka o poprawnym myśleniu pełni kluczową rolę w filozofii, matematyce i naukach ścisłych. W jej kontekście wyłaniają się istotne pojęcia, takie jak sylogizm, dedukcja, indukcja oraz zasady logicznego wnioskowania. Sylogizm jako konkretna forma logicznego wnioskowania obejmuje dwie przesłanki…
Szczepionka
Szczepionki działają poprzez stymulowanie układu odpornościowego organizmu w celu ochrony przed infekcjami. Zawierają substancje zwane antygenami, które są fragmentami patogenów, przeciwko którym mają chronić. Antygeny są to osłabione formy patogenów, co oznacza że nie są w stanie wywołać pełnej choroby….
“póki nie wrócisz do Ziemi, z której zostałeś wzięty”
“Przeklęta niech będzie ziemia z Twego powodu. Ciernie i osty rodzić Ci ona będzie, póki nie wrócisz do Ziemi, z której zostałeś wzięty. Bo prochem jesteś i w proch się obrócisz” Rdz 3, 17
Pierwiastki
W tradycyjnym podejściu do nauczania chemii, lekcje koncentrują się na omawianiu właściwości pierwiastków, ich zdolności do tworzenia związków chemicznych i reakcji między nimi. Jednakże, to podejście nie zawsze odzwierciedla rzeczywisty sposób, w jaki pierwiastki występują w przyrodzie. W rzeczywistości pierwiastki …
Retoryka i Erystyka: Sztuka Perswazji i Sztuka Sprzeczności
Retoryka i erystyka to dwie dziedziny, które od wieków stanowią istotną część sztuki argumentacji i przekonywania. Retoryka to sztuka przekonywania i perswazji, skupiająca się na umiejętności skutecznego wyrażania myśli w celu przekonywania słuchaczy lub czytelników. Retoryka obejmuje szereg technik, takich…
Pojęcia – wprowadzenie
Każdego dnia miliony ludzi komunikuje się ze sobą . Wszyscy rozmawiamy, przesyłamy wiadomości, czytamy. Używamy do tego całej masy różnego rodzaju określeń. Ale czy używając tych pojęć, mamy pełną świadomość co one oznaczają i czy w ogóle coś znaczą? Trzeba…
Nauka logiki – lekcja 2
Dla kogo i dla jakiego celu? W wielu wypowiedziach spotykamy niedoprecyzowania, które prowadzą do wieloznaczności i mogą rodzić pytania dotyczące celu oraz korzyści dla konkretnych grup. Na przykład, gdy ktoś twierdzi, że dyktatorska metoda rządzenia jest bardziej skuteczna niż demokratyczna,…
Siła i dynamika społeczeństwa
W analizie opisanych wcześniej obserwacji na temat tłumu można dostrzec, że współczesne społeczeństwo równie skłonne jest do podobnych mechanizmów psychologicznych i ideologicznych. Zamiast rozważać jedynie tłum jako zbiorowisko ludzi, warto spojrzeć na nie jako na społeczeństwo, które podlega podobnym wpływom…
Czym jest prawda?
“Jeśli nie słyszysz prawdy, nikt nie zdoła Ci jej wypowiedzieć” Klaudia Prokula
Pasterze dusz. Droga do zatracenia.
Niewolnictwo Kościół zwalczał i eksploatował wszystkich, w niemałym stopniu również własne owieczki. […] Gdy Kościół stanął po stronie bogatych, to chwycił także za ich miecz – po czym szybko obrastał w dostatek […] Najjaskrawiej wykazuje to utrzymywanie przez Kościół niewolnictwa,…
Fanatyzm religijny
Fanatyzm religijny jako złożony i wielowymiarowy fenomen ma swoje korzenie w procesach interpretacji, społeczeństwie oraz psychologii jednostki. W tym artykule staram się ukazać genezę fanatyzmu religijnego poprzez analizę kilku kluczowych czynników. Pierwszym etapem tego procesu jest często dosłowna interpretacja tekstów…
Narkotyki i prawo
Legalność narkotyków to bardzo „ciekawy” temat, jak również i samo definiowanie narkotyków, czyli co jest, a co nie jest narkotykiem. Pochylmy się nad tym zagadnieniem. Zacznijmy od tego co na ten temat mówi prawo. Art. 20. – [Zakaz reklamy i…
Nauka logiki – lekcja 3
Nieostrość i chwiejność W wielu sytuacjach słowa posiadają wiele znaczeń, co może prowadzić do nieporozumień, zwłaszcza gdy ich znaczenia są bliskie i trudno je jednoznacznie odróżnić. Na przykład termin “koza” może oznaczać zarówno zwierzę pasące się na łące, jak i…
Oświata i wychowanie
W naszym obecnym systemie edukacyjnym zauważa się pewne istotne niedoskonałości na wszystkich trzech poziomach: w szkole podstawowej, średniej i wyższej. Proces nauczania jest zbyt skoncentrowany na abstrakcyjnych zagadnieniach, co prowadzi do nadmiernego obciążenia umysłu uczących się. Głównym celem tego procesu…
Oszuści i filantropi
Od dawnych czasów ludzie szukają magicznego eliksiru, który uwolni ich od wszelkich dolegliwości. To niczym niekończące się pragnienie czegoś za darmo, bez zastanowienia się nad ceną, jaką trzeba będzie zapłacić. Nieświadomi tego, ludzie rzadko zdają sobie sprawę, że najwyższą daniną…
Kastrowanie intelektu pod przymusem, czyli obowiązek edukacji
Gdzie odbywa się ta rzeź niewiniątek? W jaki sposób odbiera się dzieciom tę naturalną zdolność jakim jest logiczne myślenie? Dlaczego komuś tak bardzo zależy, żeby najpierw dzieci, a później już dorosłe społeczeństwo było kompletnie pozbawione logicznego rozumowania? Na te pytania…
O tradycji: ciężar, który upadł na mocarstwo przeszłości
Tradycja jak ciężki łańcuch przywiera do naszych istnień, determinując nasze wybory i kierując naszymi losami. Często jednak warto zastanowić się, czy to co uznajemy za tradycję, rzeczywiście jest fundamentem wartości czy raczej ciemnym dziedzictwem, które trzyma nas w pułapce złych…
Cybernetyka – wstęp
Cybernetyka jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, której korzenie sięgają lat 40-tych XX wieku. Termin ten pochodzi od greckiego słowa “kybernetes”, co oznacza sternika lub kierownika. Cybernetyka zajmuje się badaniem systemów, zarówno biologicznych, jak i sztucznych oraz interakcjami między nimi. W szerokim…
Kalendarz
Jest akurat taki okres, który bardziej skłania do refleksji, aby pochylić się nad kwestią kalendarza. Nowy rok. Ciekawy jest tu aspekt świętowania końca jednego i początku drugiego. Bo raczej niemożliwym jest w takim cyklu znaleźć początek i koniec. Widać zatem,…
Nauka logiki – lekcja 4
Czy używać przenośni? Stawiając sobie za cel informowanie innych, nie należy zdecydowanie rezygnować z używania przenośni, ale istotne jest umiejętne jej stosowanie. Przenośnie mogą stanowić ciekawe urozmaicenie języka, nadając mu obrazowość i atrakcyjność. Jednak istnieje ryzyko, że wypowiedzi przenośne stają…
“Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie”
“Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza: Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie.” Mt 13, 14
Prawo, sędzia i sprawiedliwość
Sędziowie pełniąc kluczową rolę zarówno w systemie prawnym, jak i świecie sportu, stanowią fundament sprawiedliwości i przestrzegania zasad. W kontekście prawa sędzia to niezależny strażnik sprawiedliwości, mający za zadanie rozstrzyganie sporów prawnych i wydawanie orzeczeń. Jego rola opiera się na…
Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja – to według kapituły plebiscytu na “Słowo Roku 2023” najważniejsze wyrażenie ubiegłego roku. Słowem roku jest coś co nie istnieje… Inteligencja to umiejętność rozumienia, uczenia się, wykorzystywania posiadanej wiedzy i wyciągania wniosków, a także analizowania i dostosowywania się…
Sylogizm i logiczne wynikanie
“Sylogizm jest to wypowiedź, w której gdy się coś założy, coś innego niż się założyło, musi wynikać dlatego, że się założyło”. ARYSTOTELES Sylogizm to forma logicznego wnioskowania, składająca się z dwóch zdań, zwanych przesłankami oraz zdania wniosku. Struktura sylogizmu opiera…
Cyferblat
Zegarek… co tutaj można byłoby o nim opowiedzieć? Opowieść o zegarku, o jego budowie, działaniu, w zasadzie nuda. Każdy ma w domu po kilka sztuk, większość nosi go codziennie przyczepionego do ręki. Ot takie urządzenie, które pokazuje nam „upływający czas”…
Być rządzonym
Być rządzonym to być obserwowanym, nadzorowanym, szpiegowanym, kierowanym, nastawianym, podporządkowanym ustawom, indoktrynowanym, zmuszanym do wysłuchiwania kazań, kontrolowanym, szacowanym, ocenianym, cenzurowanym, poddawanym rozkazom ludzi, którzy nie mają ani prawa, ani wiedzy, ani cnót obywatelskich; Być rządzonym oznacza przy każdej transakcji, przy…
Leczenie zdrowych ludzi
Definicja to … «wypowiedź o określonej budowie, w której informuje się o znaczeniu pewnego wyrażenia przez wskazanie innego wyrażenia oddającego sens sformułowania» Sylogizm to … «w logice schemat wnioskowania, w którym przechodzi się z dwu przesłanek zawierających ten sam termin…
Nauka logiki – lekcja 5
Kilka słów uczuciowo nieobojętnych Mówiliśmy już, że wieloznaczność powoduje nieporozumienia, przede wszystkim gdy jest trudno dostrzegalna. Taką często niedostrzegalną wieloznacznością obciążone są nieraz słowa, które wywołują w nas jakieś reakcje uczuciowe. Warto może zwrócić uwagę na kilka przykładów tego rodzaju….
Manipulacja opinią publiczną: Okno Overtona
W dzisiejszym społeczeństwie, kształtowanie opinii publicznej stało się istotnym elementem walki o władzę i wpływy. Jednym z narzędzi, które umożliwiają stopniową akceptację idei, które pierwotnie były uważane za nie do pomyślenia, jest tzw. Okno Overtona. Stworzone przez Josepha P. Overtona,…
Wolna wola
Ktoś, kto uznaje istnienie wolnej woli musi się zmierzyć z następującym dylematem: Przesłanka 1. Światem rządzi przypadek lub przeznaczenie. Przesłanka 2. Jeżeli światem rządzi przypadek, to wolna wola jest niemożliwa. Przesłanka 3. Jeżeli światem rządzi przeznaczenie, to wolna wola jest…
Lenistwo i postęp technologiczny
W dzisiejszym dynamicznym świecie, nasze podejście do pracy i lenistwa wymaga głębszej refleksji. Zaopatrzeni w tradycyjne wartości, nie możemy nie zauważyć paradoksu obecnych czasów, w których technologia oferuje nam nowe możliwości, a jednak trzymamy się archaicznych norm pracy. Dla ilustracji…
Źródła nietolerancji
Nietolerancja, która rozprzestrzeniła się na cały świat wraz z nadejściem chrześcijaństwa, jest jedną z najbardziej niezwykłych cech spowodowanych, jak sądzę żydowskim przekonaniem w sprawiedliwość i wyłączną prawdziwość żydowskiego boga. Dlaczego Żydzi mieliby mieć takie dziwaczności, nie wiem. Wydaje się, że…
Okno Overtona: Kanibalizm
Etap 0. Obecny stan. Problem jest niemożliwy do zaakceptowania. Nie jest omawiany w mediach i przez ludzi. Etap 1. Temat zmienia się z „całkowicie nieakceptowalny” w „zakazany, ale z zastrzeżeniami”. Twierdzi się, że nie powinno być jakichkolwiek tabu, temat zaczyna…
“Matrix Cię więzi”
“Obudź się”
“Matrix Cię więzi”
“Idź za białym królikiem”
Rozmowa Pyrrusa z Kineasem
Był na dworze Pyrrusa pewien Tesalczyk, imieniem Kineas, uchodzący za bardzo mądrego. Otóż Kineas, widząc, że Pyrrus gotuje się do wyprawy przeciw Italii, skorzystał raz z pewnej swobodnej chwili i rozpoczął z królem rozmowę. „Podobno Rzymianie to dzielni ludzie, Pyrrusie….
Inflacja
Inflacja (łac. inflatio – nadęcie) – proces trwałego wzrostu ogólnego poziomu cen w gospodarce. A teraz weźmy „lupę” i przyjrzyjmy się temu z bliska – Proces trwałego wzrostu… Kiedy można się przekonać, że wzrost jest już trwały? – Wzrostu ogólnego……
Alegoria jaskini
SOKRATES: Wyobraź sobie ludzi żyjących w siedzibie podziemnej, jakby w jaskini, która z jednej strony jest otwarta rozlegle, całą szerokością, ku światłu. Wewnątrz niej od dzieciństwa, mając nogi i szyje w łańcuchach, muszą oni trwać w tym samym zawsze miejscu,…
Wiedza a mądrość
Wiedza – termin używany powszechnie, istnieje wiele definicji tego pojęcia. Nowa Encyklopedia Powszechna definiuje wiedzę jako: „ogół wiarygodnych informacji o rzeczywistości wraz z umiejętnością ich wykorzystywania”. Zatem wiedza to ogół godnych wiary informacji… informacji, które są godne by w nie…
Czy polityka jest formą ataku terrorystycznego!?
Krok po kroku, od wolności do niewolnictwa… staczaliście się razem z systemami, które wybierali wasi pradziadowie, dziadkowie, ojcowie i wy !!! Wybieraliście obietnice, manipulacje i słowa zamiast faktów! Sensacje zamiast prawdy i kłamców przywiezionych w walizkach i dostosowanych do waszej…
“Mogę jedynie wskazać Ci drogę”
“Mogę jedynie wskazać Ci drogę. Sam będziesz musiał przez nią przejść”
Demokracja i wybory
Z perspektywy poglądów demokratycznych, odmowa udziału w wyborach, zwłaszcza dziś, jest rzeczą bardziej oczywistą niż udział w nich. Wychodzę tu z założenia, które jak sądzę podziela dość znaczna, wbrew pozorom, część społeczeństwa. Mianowicie najważniejszą podstawą demokracji jest bezpośrednie uczestnictwo w…
Organizacja jako dominacja
Od zarania dziejów organizację kojarzy się z procesami dominacji społecznej charakteryzującej się tym, że jakieś jednostki lub grupy znajdują sposoby narzucania swojej woli innym. Staje się to aż nadto oczywiste, kiedy śledzimy rodowód współczesnej organizacji od jej źródeł w społeczeństwie…
Władza
Słowo władza wywodzi się od greckiego słowa archein, które oznacza „rządzić” oraz „zaczynać”. W łacinie „władza” to potere czyli „w stanie” lub „móc”. Jednak „władza” jest pojęciem bardzo szerokim – nie znajdziemy chyba w politologii (może poza pojęciem „polityka” oraz…
Co to jest własność?
Odpowiedź na to pytanie jest wcale prosta, albowiem „własność” jest jednym z najbardziej mglistych pojęć, które dodatkowo w wypaczonej wersji zakorzeniło się w społeczeństwie. Owe wypaczenie polega na tym, że od czasów Rewolucji Francuskiej, ze szczególnym naciskiem na ostatnie 40…
Niewolnicza praca najemna
A co jest takiego niewolniczego w pracy najemnej? Przede wszystkim sam jej fakt. Robotnik jest zmuszony (z powodu braku środków produkcji kapitału i środków bytowych) do pracy u kapitalisty – tj. osoby, która posiada środki produkcji i akumuluje je poprzez…
Religie do wyboru czyli asortyment
Temat tego artykułu może wydawać się kontrowersyjny, lecz tylko z pozoru. Chciałbym wszystkim przybliżyć mój punkt widzenia na tę sprawę. Czym jest religia to chyba nie trzeba bliżej wszystkim tego tłumaczyć (a może sekta? …ale o tym będzie w innym…
Własność to kradzież
Wielu osobom sformułowanie „własność to kradzież” wydaje się tak karygodne, bezsensowne i absurdalne, że w ich mniemaniu znajduje się na pograniczu „choroby psychicznej”. Z resztą fraza napisana przez P.J. Proudhona wydaje się być oksymoronem, nawet jemu samemu. Pomimo tego, to…
Czym jest sprawiedliwość?
To idea zakładająca władzę ustanawiającą prawa, które jednostka musi szanować i być im posłuszna. Bóg jest przedstawiany jako najwyższy egoista. Moja wola musi ustąpić przed jego wolą. To jest boska sprawiedliwość czy prawo? Ci, którzy wierzą w Boga boją się…
Mass media
W latach sześćdziesiątych, kiedy jeszcze można było jednoznacznie rozróżnić różne formy sztuki żywej, świat mediów był podzielony na klarowne kategorie: dziennikarstwo, literatura, polityka i kino. Każda z tych dziedzin miała swoje unikatowe cechy, a publiczność łatwo rozróżniała między nimi. Jednakże,…
APOKALIPSA – sekcja ukryta
Na stronie pojawiła się ukryta strefa, w której artykuły będą umieszczane tylko dla określonej grupy. O dostęp do tej sekcji mogą się ubiegać wyłącznie zarejestrowani użytkownicy. Dla zarejestrowanych użytkowników dostępne jest forum dyskusyjne oraz możliwość komentowania artykułów. Apokalipsa (z gr….
Insulina dla diabetyka
Co takiego wstrzykuje sobie miliony diabetyków na świecie? Oto gotowy przepis: 1)Przygotowanie tkanki: Trzustki zwierzęce są pobierane i odpowiednio przygotowywane. Mogą być to tkanki zwierzęce, np. od kurcząt, świń czy bydła. 2) Tnienie tkanki:
Grzech
Hamartia (gr.) – dosłownie: chybić celu. Tak tłumaczy się hebrajskie CHATTA’T i greckie HAMARTIA. Dawno temu Grecy używali tego słowa, gdy ktoś chybił nie trafiając do celu. W Księdze Sędziów (20,16) czytamy, że każdy z nich strzelał z procy ‘nie…
Nauka logiki – lekcja 6
Spory Słowne o Pozorach Sporów Rzeczowych W świecie słów, które kształtują nasze myśli często gubimy się w labiryncie pozorów sporów rzeczowych. Przechodząc przez dialogi, nieświadomie zakładamy, że rozumiemy siebie nawzajem, tylko po to by odkryć, że każde zdanie skrywa w…
Normalność
Co znaczy normalny? Sprawdźmy co mówi słownik języka polskiego… normalny 1. «taki, jaki powinien być» 2. «najczęściej spotykany» 3. «zdrowy psychicznie i fizycznie» 4. «mający wszystkie przypisane sobie cechy, typowy» ad.1. a jaki powinien być? ad.2. jeśli jest dużo wariatów…
Teoria Darwina czyli naukowe sci-fi
Podstawy teorii Darwina były proste, może aż nazbyt proste. Życie na Ziemi powstało w wyniku serii biologicznych zmian w rezultacie przypadkowych mutacji genetycznych działających wspólnie z doborem naturalnym. Jeden gatunek z czasem zmieniał się w inny. Te gatunki, które najlepiej…
Teza i antyteza
Wszyscy jestesmy uwięzieni w intelektualnej twierdzy. Czy ktos ma pojecie o jej istnieniu? Wydaje mi się, że raczej niewiele osób jest w stanie zrozumieć jak zamknięto nasze umysły w więzieniu tezy i antytezy. Czym jest tytułowa teza i antyteza? To…
Zakaz czyli nakaz
Czy to możliwe, że zakaz jest nakazem? Wszyscy użytkownicy ruchu drogowego doskonale wiedzą czym są znaki drogowe. Rozróżnia się wśród nich między innymi znaki nakazu i zakazu. Jest to doskonały przykład, używania w prawie (prawo o ruchu drogowym) idiotyzmów. W…
Ego i moje życie
Ego pojawia się wskutek rozszczepienia psychiki ludzkiej, kiedy to tożsamość dzieli się na dwie części, które moglibyśmy nazwać „ja” i „moje”. Każde ego jest więc schizofreniczne, jeśli użyć tego słowa w jego powszechnym znaczeniu rozszczepienia osobowości. Żyjesz wraz z mentalnym…
Biochemia i propaganda
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki, w organizmie człowieka odgrywają kluczową rolę w transporcie substancji odżywczych. Zazwyczaj są to małe, elastyczne komórki krwi, które zachowują swoją pojedynczą strukturę. Jednakże, nie zawsze tak wyglądają. Po spożyciu etanolu (alkoholu) przez człowieka rozpoczyna się w…
Paradoks teologii
„Jeżeli Bóg jest sam pojednawcą człowieka z Bogiem, Bogiem Zbawcą zmazującym grzechy i uszczęśliwiającym ludzi, to nie może człowiek zmazywać swoich grzechów, być zbawcą samego siebie – a wobec tego wszystkie tzw. uczynki zasług, które czyni człowiek, wszystkie cierpienia i…
Pieniądz, czyli kwit dłużny
Masz „pieniądz”, kwit dłużny. Cóż on znaczy w twym ręku? Jest dowodem, że kiedyś wykonałeś pracę, z której nie skorzystałeś sam, tylko pozwoliłeś skorzystać z niej społeczeństwu w osobie tego, kto ci ten kwit dłużny dał. Jest dowodem, że oddałeś…
Historia medycyny czyli jak dawniej leczono
Na ból zębów historyk Pliniusz Starszy zalecał nacieranie ust lewym zębem hipopotama i jadanie popiołu ze spalonego wilczego łba. Jan z Gaddesden, doktor nauk medycznych z Oksfordu, zawieszał łebki kukułek na szyjach epileptyków. Poniżej przedstawiam ciekawy przykład jak medycyna „leczyła”…
Atomy
Pierwsza motywacja wiąże się z zasadą, że złożone rzeczy należy wyjaśniać w odwołaniu do tworzących je prostszych składników. Jeśli te składniki też są złożone, trzeba z kolei poszukiwać ich pod składników itd. Czy tak można postępować w nieskończoność? Umysł ludzki…
Wolność
Wszyscy używamy takiego sformułowania „wolność”, ale czy wszyscy wiemy co tak naprawdę ono znaczy? Jestem wolny, posiadam wolność, mogę robić co chcę. Ale prawda jest zupełnie inna. Wolność to możliwość robienia tego co ci wolno, a nie tego co chciałbyś…
Składajmy ofiarę panu Bogu naszemu – godne to i sprawiedliwe
Temat zaiste, niezwykle ciekawy. Ofiara składana dla Boga. Pytanie jakie od razu narzuca mi się na myśl jest niezwykle intrygujące. Czy to aby na pewno Bóg stworzył istotę na swoje podobieństwo, czy to raczej istota stworzyła sobie Boga na swoje?…
(Pseudo)argumentacja
“jad kiełbasiany jest bardzo dobry dla naszego organizmu bo po wstrzyknięciu usuwa nikomu nie potrzebne zmarszczki” “palenie marihuany jest dobre dla zdrowia bo usuwa zmęczenie i sprawia że czujemy się lepiej” “kofeina ma pozytywny wpływ na naszego organizmu ponieważ pobudza…
Katolicyzm. Jak się tworzy doktryny
Wniebowzięcie na skutek reformy ksiąg liturgicznych za papieży Piusa V oraz Klemensa VIII. Rezultatem owych zmian było wysunięcie na pierwszy plan, jako przedmiotu święta sierpniowego, faktu chwalebnego Wniebowzięcia Matki Bożej, zamiast, jak dotychczas faktu śmierci. Usunięto więc np. z formularza…
Sztuka lekarska
Argan: „Dlaczegóż nie uznajesz, bracie, aby jeden człowiek mógł leczyć drugiego?” Beralde: „Dlatego, po prostu, że kółka naszej machiny są do dziś dnia tajemnicą, o której człowiek nie ma najmniejszego wyobrażenia; natura rzuciła nam na oczy zbyt gęstą zasłonę, abyśmy…
Abstrakcja nauki i edukacji w utopijnym państwie totalitarnym
W współczesnej nauce i edukacji nie ma logiki i empatii, przez co społeczeństwo nastawione na konsumpcjonizm, zysk, tytularność oraz pozory zewnętrznej kreacji ciała nie dostrzega subtelnej różnicy pomiędzy inteligencją a wykształceniem, między kreatywizmem a niewolnictwem naukowo–zawodowym. Niewolnictwo oparte na tytularności…
Sport
Co nadmiar kwasu mlekowego powoduje w organizmie? Powstały kwas mlekowy transportowany jest do wątroby, gdzie odbywa się utylizacja cząsteczek kwasu mlekowego i dochodzi do powstawania glukozy we krwi. Co powoduje gromadzenie się kwasu mlekowego? To stan zwiększonej kwasowości krwi (gdy…
Prawo, debile i sprawiedliwość
Tak głęboko tkwi w naturze prawa gwarantowanie sprawiedliwości, że w rozumieniu ogółu prawo i sprawiedliwość to jedno. Wszyscy przejawiamy silną skłonność do uważania za słuszne tego, co jest zatwierdzone przez prawo, aż do tego stopnia, że wielu uzna, choć jest…
Mózg niczym metropolia
Tak jak w przypadku wielkiego miasta, ogół operacji wykonywanych przez mózg wynika z sieci wzajemnych interakcji jego niezliczonych obszarów. Stale mamy do czynienia z założeniem, że daną funkcję można przypisać konkretnemu obszarowi na zasadzie „ten obszar odpowiada za to”. Lecz…
Antybiotyk
Termin antybiotyk pochodzi z języka greckiego i oznacza „przeciw życiu”. Antybiotyki (z gr. ἀντί, anti „przeciw” i βίος, bios „życie”) Medycyna twierdzi, że antybiotyk zwalcza patogeny, czyli te złe bakterie, które dostały się do organizmu. Ale przecież antybiotyk to też…
Klechy
“Nie pozwól, aby próg twojego domu przestąpił jakikolwiek zakonnik albo kapłan jakiejkolwiek religii. Unikaj ich; nie ma bowiem gorszej od nich zarazy /…/ oni są rozsadnikami głupoty, źródłem nieszczęść, wilkami w jagnięcej skórze; kieruje nimi bynajmniej nie pobożność, lecz chciwość….
Obowiązki członka rodziny i obywatela
“Najrozsądniejszą nauka Arystotelesa, wedle której człowiek, dzierżąc się środka, winien dbać o moralne i fizyczne zdrowie i pełnić obowiązki członka rodziny i obywatela. Ale wykréślacie nadzieję nieśmiertelności, a te obowiązki wydadzą się dziwną niedorzecznością: oto ich streszczenie: jédz, pij i…
Mistrzowie sportu
Być mistrzem. Bardzo ciekawe. Na to sformułowanie wszyscy patrzą, powtarzają i nikt nie widzi nic dziwnego, a jest to kompletnie nielogiczne zagadnienie, które chciałbym omówić na przykładach. Bo tylko taka forma jest w stanie, mam taką nadzieje, uzmysłowić czytelnikowi ogrom…