Matematyka – ułamki
Matematyka jest jak niezawodny kompas, który ukazuje nam kierunek w dzisiejszym złożonym świecie. Jej praktyczne zastosowania są powszechne i odgrywają kluczową rolę w codziennym życiu. Dwa fundamentalne aspekty matematyki, czyli dodawanie i odejmowanie są podstawowymi narzędziami, które ułatwiają nam poruszanie się przez różnorodne sytuacje. Istnieje oczywiście mnożenie i dzielenie, ale są to w rzeczywistości tylko specyficzne formy dodawania i odejmowania.
Dodawanie to pierwsza operacja, którą poznajemy w matematyce. To sposób łączenia liczb w celu uzyskania sumy. Sumujemy, zatem powiększamy ilość. Mnożenie zaś to dodawanie cały czas tej samej liczby.
Odejmowanie, druga z podstawowych operacji, polega na odjęciu jednej liczby od drugiej. To umożliwia nam określenie różnicy między dwoma wartościami. Dzielenie zaś to odejmowanie cały czas tej samej liczby. Jak nietrudno się domyśleć odejmowanie to po prostu pomniejszanie.
Matematyka przydaje się nam w codziennym życiu, lecz czy tak do końca jest niezawodna?
Problem pojawia się jednak kiedy matematyka zaczyna wchodzić na nieodpowiednie grunty.
Wszyscy wiemy co to jest połowa, ćwiartka czy jedna część z ośmiu. Matematyka zaś określa to jako ułamki. I dalej nie byłoby nic niezwykłego w określaniu podziału za pomocą ułamków, jednakże zaczynają pojawiać się niedorzeczności kiedy zaczynamy na tychże ułamkach prowadzić działania matematyczne.
½ x ½ = ¼
Mam połowę i chce ją pomnożyć czyli zwiększyć, a co otrzymuje? Ćwiartkę, czyli wykonaliśmy zmniejszenie. I podobnie jest z dzieleniem:
½ / ½ = 1
Mam połowę i chcę ją podzielić na pół. Co otrzymuję? Całość. Zatem po podziale otrzymałem więcej niż wartość, którą chciałem podzielić.
Mam połowę jabłka i chce się podzielić z kolegą, więc dzielę na dwie części. Rzeczywistość pokazuje mi, że po podziale połowy na dwie części otrzymuję dwie ćwiartki. Ciekawie byłoby gdybym zapytał matematyki jak to zrobić? Kolega nic by nie dostał, bo z połowy zrobiła by się całość. Więc musiał by jedynie, zapewne z wielkim bólem, obejść się smakiem .
Z przesłaniem dla świata
Morfeusz